Projekty, granty

Fredro – na deskach teatru i na dużym ekranie

Spotkanie z twórczością Aleksandra Fredry pt. „Fredro – na deskach teatru i na dużym ekranie”.

Jego komedie królują na polskich scenach blisko już od 200 lat i wciąż bawią publiczność. Tylko w teatrze we Lwowie w XIX w. odbyło się kilkanaście premier komedii Fredry, którego dyrektorem był Jan Nepomucen Kamiński.

Role w fredrowskich sztukach grali wszyscy wybitni aktorzy XIX i XX wieku, ponieważ utwory te stwarzają wyjątkowe szanse na niezwykłe kreacje aktorskie, począwszy od Aleksandra Zelwerowicza, Barbary Kraftówny, Jana Englerta, Adama Ferency, Danuty Szaflarskiej, Beaty Tyszkiewicz, Anny Dymnej czy Krystyny Jandy. Aleksander Fredro jak nikt inny potrafił ująć niuanse damsko-męskich relacji. Na potwierdzenie tego uczestnicy spotkania KMK obejrzeli fragmenty sztuki telewizyjnej „Pan Jowialski” w reż. Artura Żmijewskiego oraz „Mąż i żona” w reż. Jana Englerta.

W drugiej części spotkania omawiane były ekranizacje filmowe: „Zemsta” z 1956 r. i 2002 r. (ze świetną rolą Janusza Gajosa i Romana Polańskiego) oraz „Śluby panieńskie” z 2010 r. Postać hrabiego Aleksandra Fredry długo pozostanie w naszej pamięci.