Dzień Klubowicza / Patriotycznie

Barwy, smaki i zapachy Ojczyzny

Barwy, smaki i zapachy Ojczyzny

100 –lecie Niepodległości Polski  w Klubie Nauczycielskim „Izis”

Ojczyzna zwykłe słowo
A tyle znaczy(…)
Ojczyzna –to czas dawny, Ojczyzna –to czas bliski
To miły dom rodzinny i matki oczy jasne
Ojczyzna – to jest mowa znajoma od kołyski
Ojczyzna – to my sami, to serca nasze własne.

 

Klub Nauczycielski „Izis” uroczyście obchodził jubileusz 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Spotkanie odbyło się 26 października 2018 r. w Multifunkcjonalnym Centrum Trójstyku.

Do tej uroczystości Panie przygotowywały się od kwietnia 2018 r. realizując projekt –Barwy, zapachy i smaki Ojczyzny -100 rocznica Niepodległości Polski. Dotacje na realizację projektu klub pozyskał z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Powiatu Zgorzeleckiego i Gminy Bogatynia.

Był to wieczór z pieśnią, tańcem i poezją patriotyczną, lekcją patriotyzmu i wspólnym radosnym świętowaniem rocznicy odzyskania niepodległości.

Panie z zespołu tanecznego polonezem rozpoczęły część artystyczną.

Dzieje naszej Ojczyzny przedstawione w poezji zaprezentowały panie: Sylwia Sułkowska i Monika Kuczaj. Prezentację rozpoczęły słowami:

Opowiedz nam, moja Ojczyzno
Jak matka dzieciom ciekawym
O latach znaczonych blizną
Na wiekach chwały i sławy
O wojach Mieszka nam powiedz
O słupach nad Odrą stawianych
Niech niesie twoją opowieść
Wiatr halny i morskie szkwały

W dalszej części programu zespół taneczny zatańczył dwa Tańce narodowe: kujawiaka i jedlinioka.

Następnie zespół wokalny zaśpiewał pieśni, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. W repertuarze: Polskie kwiaty, Taki kraj, Legiony, Bywaj dziewczę zdrowe, Dziś do Ciebie przyjść nie mogę, Czerwone maki, Białe róże, Cały świat śpi spokojnie, Niepodległa, niepokorna

A skoro w tytule projektu były smaki Ojczyzny to Panie przygotowały Młyn smaków  – Kuchnię Patriotów. Na stole pojawiły się m.in. przysmaki Piłsudskiego- kartacze artyleryjskie i ruskie pierogi polewka prowokacyjna  – barszcz czerwony, danie kanoniera – mięsiwo rwane, szarpane, tłuczone, uśmiech ogniomistrza – gorzałka, życiodajny trunek, ciasta w kolorach narodowych.

Atrakcją wieczoru był też pokaz mody pt. Jak zmieniała się moda  przez ostatnie 100 lat. Panie zaprezentowały modę   lat dwudziestych trzydziestych, czterdziestych, pięćdziesiątych, sześćdziesiątych do współczesności Połączenie elegancji  z klasyką ubioru robiło wrażenie. Nie zabrakło  też strojów historycznych: ułana i kosyniera. Była też okazja  do przypomnienia tańców, które królowały na parkietach przez ostatnie 100 lat.

W uroczystości  uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz  Andrzej Grzmielewicz, Zastępca Burmistrza Monika Oleksak, Naczelnik Spraw Obywatelskich i Współpracy Przygranicznej Iwona Czajkowska – Dżoga, Mariola Danielewska Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury, Agnieszka Jakiel inspektor ds. edukacji, Bożena Mazowiecka Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury Adam Balcer Dyrektor Biblioteki Publicznej, ks. Dziekan Ryszard Trzósło, Pastor Kościoła Ewangelickiego w Hradku  Hedvika   Zimmermanova,  Anetta Kempska Prezes Klubu Puszystych, Alicja Tobiasz Prezes Silnych Kobiet, Teresa  Pilipionek i Janina Błońska –  sekcja emerytów ZNP, sympatycy i członkinie klubu.

Prezes klubu wręczyła też podziękowania  dla Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Andrzeja Grzmielewicza,  dla Dyrektora Biblioteki Publicznej Adama Balcera i  Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury Bożenie Mazowieckiej za  pomoc w realizacji klubowych przedsięwzięć, za wspaniałą współpracę, za wsparcie projektu ”Barwy, zapachy i smaki Ojczyzny”100 –lecie Odzyskania Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy na poważnie i wesoło. Było to udane spotkanie pełne wrażeń, refleksji  i dobrej zabawy.