Wycieczki

Zwiedzamy Budziszyn

Wycieczka do Bautzen, zwiedzamy Budziszyn

Budziszyn to stolica Łużyczan.

6 września 2018 r. wybraliśmy się na wycieczkę do  Bautzen (Budziszyna).  Na ulicach widnieją dwujęzyczne tablice, a wiele mieszkańców biegle posługuje się językiem łużyckim. To atrakcyjne miasto położone niedaleko granicy niemiecko–polskiej, bogate jest w wiele zabytków.

Jest to miasto 17 wież , a wśród nich krzywa wieża. Zwiedziliśmy katedrę św. Piotra, jej ewenementem jest fakt, że jest to kościół dwóch wyznań : katolików i protestantów. Kościół podzielony jest na dwie części. Każda z nich ma oddzielne ołtarze. Przód świątyni zajmują katolicy, tył – protestanci. Zwiedziliśmy ruiny kościoła świętego Mikołaja, cmentarz mniejszości serbołużyckiej, ratusz ze średniowiecznym zegarem.

Spacer po centrum Budziszyna to przyjemne przeżycie- kręte uliczki, zaułki, ładne zabytki. Budziszyn jest też miastem musztardy. W niewielkim stylowym sklepiku można dowiedzieć się  też o stosowanych na Łużycach metodach produkcji.

Wizyta w skalnym ogrodzie

Zwiedziliśmy również Park Głazów w Nochten, największy ogród skalny Europy. Krajobraz pełen zmieniających się barw i form.

Podziwialiśmy 7 obszarów parku:

  • Skalniak,
  • Ogród nad stawem,
  • Wrzosowiska,
  • Torfowisko,
  • Leśne Jezioro,
  • Ogród Skalny,
  • Małą Skandynawię, na najwyższym wzniesieniu pomnik symbolizujący lodowiec.

Są tu też atrakcje dla najmłodszych – Pustynia- plac zabaw dla dzieci. Niepowtarzalny w Europie Środkowej Łużycki Park Głazów Narzutowych w Nochten zachwyca różnorodnością krajobrazu ogrodu. Ogród prezentuje się szczególnie atrakcyjnie fascynującą grą kolorów przeróżnych gatunków roślin.

7000 tysięcy głazów

Park Głazów jest również pozytywnym przykładem rekultywacji terenów po wydobyciu węgla brunatnego. Głównym elementem tworzącym ogród są głazy w liczbie ok. 7 tys. Wycieczka pełna wrażeń.