Pozostałe

Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023: „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

9 września, pierwsza sobota miesiąca, to dzień wyjątkowy dla miłośników literatury i czytania w Polsce. Od kilku lat tradycyjnie jest zarezerwowany jest przez koleżanki z Klubu, na udział w corocznym wydarzeniu – Narodowym Czytaniu. W tym roku odbyła się już XII edycja tego pięknego święta słowa pisanego, które łączy czytelników z różnych zakątków kraju.

Celem Narodowego Czytania jest upowszechnianie czytelnictwa, promowanie polskiej literatury oraz budowanie więzi społecznych poprzez wspólne czytanie. To wyjątkowa okazja do spotkania się w gronie rodziny, przyjaciół czy sąsiadów i wspólnego delektowania się literaturą.

W tegorocznej edycji Narodowego Czytania przyszła kolej na fragmenty jednego z najważniejszych dzieł w literaturze polskiej – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Ta piękna powieść to nie tylko arcydzieło literatury, ale także ważny dokument kulturowy i społeczny, ukazujący życie i obyczaje na Kresach Wschodnich w drugiej połowie XIX wieku.

Wszystkie zakątki Polski rozbrzmiewały fragmentami tej niezwykłej powieści. Od rodzinnego salonu po biblioteki, parki, placówki kulturalne i przestrzenie publiczne – wszędzie można było usłyszeć słowa Elizy Orzeszkowej. To niesamowite, jak książka, nawet po latach od jej napisania, wciąż potrafi poruszyć serca czytelników i przybliżyć nam historię i kulturę naszego kraju.

Narodowe Czytanie to także doskonała okazja, by podzielić się refleksjami i wrażeniami z czytania. Dyskusje, analizy, wymiana spostrzeżeń – to wszystko sprawia, że czytanie staje się jeszcze bardziej wartościowe i inspirujące.

Dla nas to nie tylko okazja do czytania, ale także do budowania silnych więzi społecznych. Narodowe Czytanie łączy nas wszystkich w miłości do literatury i kultury, przypomina o naszych korzeniach i wartościach. Nie możemy się doczekać kolejnych edycji tego wspaniałego wydarzenia i wspólnego czytania.

Tak więc, już teraz zaczynamy odliczanie do przyszłorocznej edycji Narodowego Czytania.