Zabawa z językiem polskim

XII Bogatyński Konkurs Ortograficzny

Zaproszenie do zabawy z językiem polskim

XII Bogatyński Konkurs Ortograficzny
Dyktando dla Dorosłych
o „Złoty Kałamarz” Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia

26 listopada 2022 r.
w Bogatyńskim Ośrodku Kultury godz. 10:30

 

 W dyktandzie dla Dorosłych w 2022 r. mieszkańcy Bogatyni zmierzyli się z polską ortografią i sprawdzili swoje umiejętności ortograficzne. W tegorocznej edycji zwycięzcami zostali:

 Bogatyńskim Mistrzem Ortografii 2022 r. i „Złoty Kałamarz ” otrzymał Krzysztof Bieńkowski

 Bogatyńskim I Wicemistrzem i 'Srebrny Kałamarz” otrzymał Jarosław Jurkowski

 Bogatyńskim II Wicemistrzem i „Brązowy Kałamarz” otrzymał Remigiusz Miaskiewicz

Wyróżnienia: Iwona Józefowicz, Arkadiusz Kameduła, Dorota Szwedo, Diana Brożyna, Katarzyna Mandyk, Małgorzata Sawicka, Iwona Gorczyńska,

 Gratulacje !!!

 Patronat honorowy Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia.

Jest to realizacja projektu – Zabawa z językiem polskim.

Zapraszamy do wysłuchania tekstu dyktanda pod linkiem SŁUCHAM DYKATANDA (czyta Sylwia Sułkowska) , a poniżej można zapoznać się z pisownią.

Bogini Izis pisze bogatyńskie dyktando

 Nie najłatwiej jest rozeznać się w kuluarach bezbłędnej polszczyzny. Nierzadko nie wiadomo, jak co napisać, a bogini Izis ma marzenia. Niestraszne są dla niej anachronizmy, a nawet słowa nowo powstałe, choć tworzą nieraz prawdziwe kolaże. Polska pisownia od dawna wydawała się jej niełatwa i nie wierzyła, że kiedykolwiek zrozumie jej zawiłości i niejasności. Stwierdziła, że ortografia to nie żarty i w ogóle nie ma czasu na popołudniowe drzemki. Niepohamowany pęd do nauki ortografii i interpunkcji stał się jej marzeniem. Marzenia są jak ptaki. Przyfruwają, odlatują, ale nadal istnieją. Bogini postanowiła wziąć udział w dyktandzie i zostać arcymistrzem. W czasie wytężonej pracy przychodziły jej do głowy przeróżne myśli. Jakże trudno spamiętać pisownię niektórych wyrazów. Ileż mamy w tym względzie wahań! Czy dyktando to nieubłaganie czyhająca gehenna? Stwierdziła, że wyrazy z ż to ortograficzni czarnoksiężnicy. Przybierają wygląd różnych postaci i wprowadzają ludzi w błąd. Takie ż może stać się drapieżnym żbikiem lub jadowitym wężem czy żmiją. Ż nie żebrze, lecz żąda słodkich drożdżówek z jeżynami, zupy z żółwia i bażantów, smażonego jeża z ryżem i bakłażanem. W przekonaniu, że wygra tę ortograficzną corridę przybyła do Bogatyńskiego Ośrodka Kultury i żwawym krokiem udała się po ortograficzne laury. Rozpoczął się konkurs. W zatrważającej ciszy słychać było chrzęst kartek i skrzypienie stalówek. Tekst najeżony był mnóstwem podchwytliwych wyrazów z trudnością ortograficzną. Takie wyrazy jak: rzężący rzęch, pożądać porządki, hołubić arcymistrza zatrważały uczestników spotkania. A nuż się uda, myślała. Czy jej się udało, tego nie wie nikt. Ale był to piękny sen.

Podczas XII Bogatyńskiego Dyktanda Dla Dorosłych po miłej, łatwej i przyjemnej „zabawie z językiem polskim” uczestnicy dyktanda oraz przybyli goście mieli okazję do zapoznania się z licznymi talentami naszych koleżanek z klubu. Jury sprawdało bacznie wszystkie prace, a na scenie można było podziwiać występ taneczny, kunszt aktorski i talenty wokalne.

Koleżanki z Klubu przygotowały bogatą część artystyczną, do której obejrzenia wszystkich zapraszamy.


     

Zapraszamy na fotorelację.
[Zdjęcia: https://bogatynia.pl/aktualnosci/xii-dyktando-dla-doroslych/]

W dniu konkursu należy wypełnić kartę zgłoszenia, rejestracja o godz. 10:30 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

Dokumenty do pobrania

 

Regulamin Konkursu Ortograficznego na stronie internetowej organizatorów: