Pozostałe

Europejski Dzień Sąsiada w Klubie Nauczycielskim „Izis”

europejski dzień sąsiada

31 maja 2021 r. w siedzibie klubu ”Bolero” odbyła się muzyczna majówka z udziałem sąsiadów zza miedzy pod tytułem „Europejski Dzień Sąsiada”. Jest to święto ustanowione w 2000 r. z inicjatywy Europejskiej Federacji dla  Lokalnej Solidarności.

Jest to największe święto społeczności lokalnych w Europie obchodzone na przełomie maja i czerwca. To dobry pretekst do sąsiedzkiego świętowania, zamierzamy go kontynuować. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Wojciech Dobrołowicz oraz goście z Czech: Hedvika Zimermannowa i Helena Svobodova.

Zespół wokalno – instrumentalny przygotował piosenki w stylu  -Jak dobrze mieć sąsiada. Panie zaśpiewały piosenki czeskie i polskie. Grupa teatralna przedstawiła scenkę rodzajową –Sąsiedzkie porachunki. Przeprowadzono konkursy: kulinarne –smaczne ciasteczka, (naprawdę były smaczne). Konkurs językowy: polsko –czeskie potyczki  językowe:” Bytka abo ne bytka to je zapytka „Być albo nie być oto jest pytanie”  oraz polskie typu: „W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu klaszczą kleszcze na deszczu”. Polsko – czeskie rozmówki serdecznie nas ubawiły. Odbył się również konkurs pt. Śpiewać każdy może, Panie zaśpiewały piosenki bliskie ich sercu. Uczestnicząc w konkursie florystycznym,  przygotowano piękne kompozycje kwiatowe. Głównym kryterium oceny konkursowej była odwaga wzięcia udziału,  której Paniom nie brakowało.

Klubowe spotkanie okazało się wspaniałym sąsiedzkim ucztowaniem o międzynarodowym charakterze. Było muzyka, radość i  śmiech, była zabawa, wiele się działo, atrakcji było nie mało.

Działanie zostało dofinansowane ze środków finansowych  Miasta i Gminy Bogatynia w ramach Gminnego Programu Współpracy Transgranicznej.

Organizator
Współorganizator