Wycieczki

Poznajemy Polskę

Na polskich szlakach turystycznych

W dniach 18 -21 czerwca 2018 r.podziwialiśmy uroki wschodniej Polski. Trasa wycieczki wiodła przez: Zamość, Roztocze -Zwierzyniec, Krasnobród, Szczebrzeszyn, Baranów Sandomierski, Sandomierz. Zauroczył nas ten szlak turystyczny bogactwem zabytków i piękną przyrodą. Zamość to miejsce niezwykłe i unikatowe w skali całego kraju. Nazwany Perłą Renesansu i Padwą Północy zachwyca swoją bogatą historią, a przede wszystkim niezwykłą architekturą kamieniczek. Zamość określany jest też miastem arkad. Nad kamienicami góruje 52-metrowa wieża ratuszowa. Charakterystyką miasta są właśnie kamienice, które posiadają swoje własne nazwy, historię i specyficzny klimat. Poza kamienicami w Zamościu można znaleźć też wiele innych zabytków. Znajdzie się tu kilka starych i nowych bram miejskich, elementy murów miejskich, takie jak Arsenał, furta wodna, ceglano-kamienny Kojec, Bastion VII, zbudowany w narożniku murów w kształcie pięciokąta.. Zamość jest miastem bogatym w stylowe, zabytkowe kościoły. Jednym z najciekawszych jest zapewne Kościół Franciszkanów, zbudowany w XVII wieku w stylu barokowym.. Z kolei kościół św. Mikołaja to dawna cerkiew grecko-ruska i bazyliańska. Piękny jest Kościół św. Katarzyny oraz XVI-wieczna Katedra należy do najokazalszych oraz najpiękniejszych budowli sakralnych w polskiej architekturze nowożytnej.

Zwierzyniec to serce Roztocza

Zwierzyniec to miejsce pełne zieleni, a dodatkowo oczy cieszą liczne zabytki, szczególnie pozostałych po Ordynacji Zamojskiej. Zwierzyniec to wspaniałe miejsce na wypoczynek, z dala od dużych miast, na łonie przyrody. Zauroczył nas Roztoczański Park Narodowy z pięknymi stawami Echo z kąpieliskiem strzeżonym i szlakami turystycznymi. Zwiedziliśmy- Kościół „na wodzie, kościół Św. Jana Nepomucena z XVIII wieku z barokową fasadą, Browar założony przez Zamoyskich w 1806 roku.

Krasnobrod

Następnie zawitaliśmy do Krasnobrodu. Zwiedziliśmy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół od 300 lat jest znanym ośrodkiem kultu maryjnego, Szczególną czcią cieszy się obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej. W zabudowaniach klasztoru mieści się Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, w którym zgromadzone są eksponaty będące odzwierciedleniem rzemiosł takich jak: garncarstwo, gontarstwo oraz meblarstwo (wyrób skrzyń krasnobrodzkich).Innym ważnym zabytkiem Krasnobrodu jest zespół pałacowo-parkowy Leszczyńskich z XVII-XIX , który również robi wrażenie.

Szczebrzeszyn

Kolejna miejscowość to Szczebrzeszyn (miasto z ortografią w tle — w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.) Atrakcje Szczebrzeszyna to: Pomnik Chrząszcza – chrząszcz z drewna wita turystów u podnóża Góry Zamkowej, stoi tu od 2002 roku, podziwialiśmy-Rynek Kościół Św.Mikołaja i Synagogę.

Baranów Sandomierski

W dalszej wędrówce zatrzymaliśmy się w Baranowie Sandomierskim Właśnie w tej miejscowości, nad brzegiem dolnej Wisły, lśni jeden z najlepiej zachowanych w Europie zamków. Ta perła architektury renesansowej położona jest w północno zachodniej części miasta. Szesnastowieczny zamek nazywany jest „Małym Wawelem”. Dawna siedziba rodu Leszczyńskich otoczona jest czternastohektarowym parkiem, a na jego terenie znajduje się także trzygwiazdkowy Hotel Zamkowy, w którym mieliśmy przyjemność nocować Baranów zachwycił nas bogactwem przyrody, urzeka pięknym parkiem krajobrazowym oraz licznymi alejkami i różnorodnością drzew i krzewów.

Sandomierz

Zawitaliśmy też do Sandomierza  jednego z piękniejszych miast województwa świętokrzyskiego. Jest tu ogrom przepięknych budowli, malowniczy rynek z ratuszem, piękne kościoły, zamek, Brama Opatowska, meczet, „Dom Długosza”, Góry Pieprzowe i wiele innych niezwykłych miejsc. Staropolski królewski gród, to żywy świadek historii i kultury naszego państwa. Należy wspomnieć, że Sandomierz jest skarbnicą obiektów o wysokiej klasie artystycznej w zakresie architektury. Zwiedziliśmy Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba,, Bazylikę Katedralną z XIV wieku ze wspaniale zachowanymi freskami i polichromią, a także renesansowy Ratusz, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce oraz Zamek Królewski – dawną siedzibę królów i książąt Polski. Po raz kolejny wróciliśmy urzeczeni urokami naszej polskiej ziemi.

 

      Klub Nauczycielski „Izis” realizując projekt ”Piękna nasza Polska cała ”dziękuje Panu Burmistrzowi Andrzejowi Grzmielewiczowi za wsparcie finansowe i pragnie wyrazić głęboką wdzięczność za rozumienie idei działalności klubu.