Patriotycznie

100 –lecie Niepodległości Polski 

Inauguracja obchodów 100 –lecia Niepodległości Polski 

21 maja 2018 r. w siedzibie  Bolero  zainaugurowałyśmy  obchody 100-lecia Niepodległości  Polski. W programie:  Józef Piłsudski –nasz bohater narodowy w poezji i epizodach, ciekawostkach z życia.

Program artystyczny poświęcony Wielkiemu Polakowi Józefowi Piłsudskiemu  przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Gimnazjalnymi pod kierunkiem p.Sylwii  Sułkowskiej.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Elżbieta Brożek, Dyrektor Biblioteki Publicznej Adam Balcer. Burmistrz, historyk z wykształcenia, nawiązując do wielkości naszego bohatera narodowego podkreślił potrzebę pielęgnowania tożsamości i tradycji narodowych zarówno wśród młodego jak i starszego pokolenia.

Marszałek Józef Piłsudski – patriota, wódz narodu polskiego, wybitny polityk i działacz niepodległościowy, dzięki któremu Polska odzyskała wolność po 123 latach zaborów – takiego znamy go z lekcji historii.

Natomiast na spotkaniu poznaliśmy inną twarz marszałka Piłsudskiego. Miał ogromne poczucie humoru i umiał śmiać się z siebie samego. Bardzo lubił karykatury na swój temat, zwłaszcza rysowane przez Zdzisława Czermańskiego. Mimo posądzeń o zapędy dyktatorskie, potrafił być wielkoduszny, Za rautami i balami nie przepadał, a w salonach czuł się nieswojo. Jego ulubioną rozrywką było stawianie pasjansów, zwłaszcza piramidy, którą przed wojną zaczęto nawet nazywać „pasjansem Piłsudskiego”. Grywał też w szachy. Gościom wpadającym do Milusina (Sulejówka) często proponował partyjkę. Marszałek wspominał nawet kiedyś, że przebywając w więzieniu zrobił sobie szachy z chleba. Musiał je oczywiście starannie ukrywać, bo codziennie były przeprowadzane rewizje. W latach trzydziestych popularnie nazywano go „dziadkiem” – było to trafne określenie, nie tylko z racji szacunku jaki naród – „dzieci” żywił do swojego mądrego opiekuna i wyzwoliciela, ale także z całkiem przyziemnych powodów.

W przygotowanej prezentacji obrazy z życia Józefa Piłsudskiego przeplatały się z pieśniami o wielkim wodzu narodu polskiego. To była ciekawa i  interesująca lekcja historii .

Podniosły klimat spotkania podkreślił również wystrój siedziby w barwach narodowych, biało-czerwonych. Panie postarały się również, by ciasto było nie tylko smaczne, ale również w kolorach biało – czerwonych

Jest to realizacja projektu „Barwy, zapachy i smaki Ojczyzny” na który  środki finansowe pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia, Starostwa Zgorzeleckiego.