Wielkanoc

Wielkanocne świętowanie

Zanim w Wielką Niedzielę, staropolskim obyczajem, podzielimy się jajkiem, przypomnijmy, jak w dawnej Polsce celebrowano wielkanocne śniadanie zwane święconym.

Tymi słowami rozpoczęły członkinie Klubu Nauczycielskiego „Izis”wielkanocne świętowanie. Spotkanie odbyło się 21 marca 2016 r. w klubowym lokalu ”Bolero”. Panie przygotowały program artystyczny nawiązujący do  staropolskich tradycji stołu wielkanocnego.

Wielkanoc –to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Obchodzimy je wtedy, gdy ze snu budzi się przyroda. Rano w Wielką Niedzielę dzwonią dzwony. Wzywają na modlitwę i ogłaszają światu radość ze zmartwychwstania Chrystusa. Jest to największe i najradośniejsze  święto zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i obrzędowym kalendarzu ludowym.  Postaramy się krótko przybliżyć tradycje związane ze stołem wielkanocnym.

Wśród recytowanych tekstów, tekst Zygmunta Glogera, znawcy kultury staropolskiej, który tak opisuje:Był w naszym domu pokoik narożny niewielki, w którym na święta wielkanocne ustawiano święcone na dużych stołach zasłanych białymi obrusami. Białe ściany tego pokoiku przybierano w świerkowe gałęzie, miłą woń lasu dające. Więc najprzód widziałeś wysokie na łokieć walcowego kształtu baby szafranowe, przybrane w białe czepce z lukru, różnobarwnego maku i konfitur domowych. U ich stóp leżały pokotem placki pulchne, a grube jak poduszki, wysadzane rzędami białych migdałów i czarnych wielkich rodzynków. Dalej szły słodkie mazurki, jak kwadratowe kobierczyki, przybrane w lukier, mak kolorowy i agrest smażony. Na  wielkiej misie stos różnobarwnych i wzorzystych pisanek. Mięsiwo przyozdobione było, jak i ciasta gałązkami zielonego barwinku, a panował nad nim krzyż obrośnięty jasnozieloną, drobną rzeżuchą

Na stołach wielkanocnych przygotowanych przez Panie, jak na staropolski obyczaj przystało,  też nie zabrakło tradycyjnych potraw wielkanocnych. Były kolorowe pisanki i baby wielkanocne.

Panie zaśpiewały pieśni wielkanocne: Alleluja miłość Twa, Mój mistrzu, Powiedz ludziom, Zbawienie przyszło przez krzyż .W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Andrzej Grzmielewicz, Wiceburmistrz Monika Oleksak ,Ks. Proboszcz Ryszard Trzósło, Przewodnicząca Rady Miejskiej i Prezes Bogatyńskich Amazonek Dorota Bojakowska, Prezes Klubu Puszystych Anetta Kempska. Była modlitwa i życzenia. Wśród życzeń dominowały te tradycyjne, aby te święta wielkanocne wniosły do naszych serc wiosenną radość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję. Niech Zmartwychwstały Chrystus pomaga życie czynić szczęśliwym .