Zabawa z językiem polskim

VII Bogatyńskie Dyktando dla Dorosłych

     Muzyczne mrzonki pseudoartysty  –  to tytuł VII Bogatyńskiego Dyktanda dla Dorosłych,  z którym zmierzyli się uczestnicy konkursu ortograficznego w dniu 28 listopada w 2015 r. w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

     Tekst zawierał słownictwo muzyczne. Wiele emocji wzbudzały wyrazy: chałturzysta, chandra, chordofon, charyzmatyczny, chimeryczny, scherza. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu był Klub Nauczycielski ”Izis „ w Bogatyni we współpracy z Bogatyńskim Ośrodkiem Kultury. Tekst dyktanda przygotowała Wanda Trojanowska.

Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

Marta Brożyna, Anna Brożek, Maryla Ganczarska, Małgorzata Hacia ,Grażyna Kołodziejczuk, Monika Kuczaj, Marta Pędrak,  Dorota Stachyra, Jadwiga Wagner  , Ewa Tęcza, przewodnicząca Sylwia Sułkowska.

 

W konkursie wzięło udział 30 osób.

Tytuł Mistrza Ortografii 2015 r. i Złoty Kałamarz
otrzymał Remigiusz Miaskiewicz

I Wicemistrzem i Srebrny Kałamarz otrzymała Anna Kazimierska

II wicemistrzem i Brązowy Kałamarz otrzymała Barbara Glanowska.

     Ponadto komisja konkursowa wyróżniła 7 osób. W gronie wyróżnionych: Krzysztof Bieńkowski, Agata Biernacka, Jadwiga  Bystrykowska, Iwona Gorczyńska, Katarzyna Mandyk, Wojciech Marszał, Dorota Szwedo.

Zwycięzcy i wyróżnieni  otrzymali  nagrody rzeczowe. Również wśród pozostałych uczestników zostały rozlosowane nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy.

Sponsorzy  nagród: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia, Stowarzyszenie Silne Kobiety Bogatyni, Bank Zachodni WBK, p.. Halina Sadulska, Biuro Podróży Orbi – Tur Wiesław Paszkowski i Klub Nauczycielski.

Imprezę uświetniły występy zespołów:

 • Zespół Yamajka pod kierunkiem p. Bożeny Mazowieckiej z Domu Kultury z Zatonia.
 • Zespół wokalny „Bogatynianki” z Domu Dziennego Pobytu dla osób niepełnosprawnych i seniorów pod kierunkiem p. Janiny Błońskiej.
 • Zespół wokalny „Izis” Klubu Nauczycielskiego pod kierunkiem Marii Buczkowskiej.

     Na zakończenie prezes klubu Wanda Trojanowska podziękowała : Burmistrzowi Miasta i Gminy Bogatynia, Bogatyńskiemu Ośrodkowi Kultury, komisji konkursowej, sponsorom, zespołom muzycznym, paniom z klubu za pomoc w organizacji  imprezy oraz odważnym i ambitnym uczestnikom konkursu ortograficznego.

Do zobaczenia za rok.

Tekst dyktanda

Muzyczne mrzonki pseudoartysty

     Chałturzysta Bożydar  znużony całonocnym szwendaniem się po różnych restauracjach i klubach wrócił do domu. Z obrzydzeniem rzucił na zakurzone biurko komplet instrumentów składający się z harmonijki ustnej, harfy, harmonii, chordofonu i puzonu.  Do furii doprowadzał go fakt, że żadna orkiestra nie nadążała za jego hipernowatorstwem. Znów nikt nie chciał  słuchać  ani jazzu, ani techno, ani rock and rolla. Rozentuzjazmowana młodzież zachwycała się charyzmatycznym didżejem i supernowymi, hiperfajnymi,  arcyszalonymi  piosenkami. Tłum ekscytowało  rockowe beztalencie, które drze się obłędnie i krąży w konwulsjach wokół mikrofonu.  Półgłosem zaklął, bądź co bądź, miał  późnojesienną chandrę i był nieco chimeryczny, jak przystało na gwiazdę. Jego rozmyślania przerwał telefon od Julii. Ni stąd, ni zowąd  zapraszała go na koncert. Udał się do Filharmonii Narodowej , by podziwiać wirtuozerię  artystów biorących  udział w Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka  Chopina. Uczestnicy wykonywali: nokturny, etiudy, ballady, scherza, polonezy, walce, mazurki i sonaty.  Wiedział o Chopinie, że był niepodważalnym arcymistrzem fortepianu, wirtuozem muzyki poważnej. Wyróżniał  się znajomością ćwierćnut, półtonów i taktów.   Mistrza Chopina cechowała przede wszystkim lekkość uderzenia, płynność, delikatność pasaży i melodii. Komponował nie z rzadka, niebłahe  utwory na fortepian i orkiestrę, które nie były chałturkami. Spośród  dwustu utworów muzycznych do  najbardziej popularnych zalicza się:  Poloneza  A-dur, Walca Es-dur, Mazurka a-moll, Balladę g-mol, Koncert fortepianowy e-mol. Ten pseudoartysta, supermężczyzna, w swoim mniemaniu, znawca muzyki współczesnej, postanowił przygotować niby –film, niby –teledysk na konkurs muzyczno – filmowy o Chopinie. Ten pseudointeligent marzył o superfilmie. Sam postanowił być scenarzystą i reżyserem.

Galeria

Regulamin VII Bogatyńskiego Dyktanda 2015

o ”Złoty Kałamarz„ Burmistrza  Miasta i Gminy Bogatynia

I Organizatorzy

Organizatorem konkursu jest Klub Nauczycielski” Izis” i Bogatyński Ośrodek Kultury.

Patronat honorowy obejmuje Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia.

II. Zasady uczestnictwa

1.Dyktando odbędzie się w kategorii wiekowej od 18 roku życia.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest zgłoszenie uczestnictwa wypełniając kartę zgłoszenia do konkursu, w dniu konkursu – rejestracja godz.10:30 -11:00.

2.Zgłaszający się są zobowiązani do podania swoich danych osobowych: imię, nazwisko, adres, zawód, miejsce pracy.

3. Zgłoszenie uczestnictwa jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów organizacyjnych.

4. Udział w dyktandzie jest bezpłatny.

5. W dyktandzie nie mogą brać udziału poloniści.

III. Przebieg konkursu

1.Dyktando o Złoty Kałamarz Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia odbędzie się dnia 28 listopada 2015 r. w sali widowiskowej  Bogatyńskiego  Ośrodka Kultury.

 • Godz.10,30 -11,00 rejestracja uczestników.
 • Godz.11,00 – piszemy dyktando.
 • Godz. 11.30 –program artystyczny.
 • Godz.13 – ogłoszenie wyników.

2. Prace poszczególnych osób będą kodowane, przed wejściem każda z osób wylosuje kartę z kodem.

3. Organizatorzy gwarantują pełną dyskrecję napisanych dyktand.

4.Podczas pisania dyktanda nie można korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi piszącymi, opuszczać sali przed zebraniem prac, korzystać z urządzeń elektronicznych.

5. Nie zastosowanie się do zasad regulaminu objętych punktem 4. wpływa  na dyskwalifikację piszącego.

6. Do pisania dyktanda należy używać wyłącznie czarnych długopisów.

7. Dyktanda nie wolno pisać „ literami drukowanymi”.

8. Prace nieczytelne nie będą podlegały sprawdzaniu i ocenie.

9. Wyrazy nieczytelne bądź zapisane w sposób niejednoznaczny będą rozstrzygane na niekorzyść piszącego.

10. Ocenie będzie podlegać także interpunkcja.

11. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia dogrywki w razie uzyskania jednakowej liczby  punktów  przez co najmniej dwóch uczestników.

12. Ogłoszenie wyników będzie tego samego dnia po sprawdzeniu prac konkursowych.

13. Ewentualna dogrywka odbędzie się w tym samym dniu, wgląd do własnych prac będzie możliwy po ogłoszeniu wyników.

IV Nagrody

 1. Spośród uczestników wyłoniony zostanie  Bogatyński Mistrz Ortografii.
 2. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca będzie Złoty Kałamarz Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia oraz tytuł Bogatyńskiego Mistrza Ortografii
 3. Bogatyński I Wicemistrz Ortografii- Srebrny Kałamarz i Bogatyński II Wicemistrz Ortografii – Brązowy Kałamarz.
 4. Wyróżnieni, nagrody niespodzianki, wszyscy – okolicznościowe dyplomy.
 5. Nagrody zostaną wręczone po sprawdzeniu prac i ewentualnej dogrywce tego samego dnia.

V. Postanowienia końcowe

1. Udział w dyktandzie jest dobrowolny i oznacza przyjęcie w pełni niniejszego regulaminu.

2. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do skracania,  przedłużania,   unieważniania dyktanda .

3. Osoby łamiące zasady określone w niniejszym regulaminie zostaną wykluczone z udziału w konkursie.